Co musisz wiedzieć o nagrzewnicach?

Jesteś ciepłolubny, ale musisz pracować w zimnych lub niedogrzanych pomieszczeniach? A może to ciągły przeciąg, wahania temperatury i poziomu wilgotności sprawiają, że brak Ci energii, chęci do życia – lub co co gorsza często łapiesz infekcje i chorujesz? Jeśli tak, oznacza to tylko jedno: potrzebujesz nagrzewnicy „szytej” na miarę Twoich potrzeb. Przekonaj się zatem, o czym tu mowa i podejmij właściwą decyzję już dziś.

 

Czym jest nagrzewnica?

Nagrzewnica to urządzenie, którego głównym zadaniem jest ogrzewanie lub podgrzewanie powietrza w maszynach, pojazdach, a nawet w pomieszczeniach. Co więcej, w przemyśle budowlanym znane są jako mobilne urządzenia grzewczo-wentylacyjne, stosowane wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnego ogrzewania jest niemożliwe lub w znacznym stopniu utrudnione. Ich znakiem rozpoznawczym jest wbudowany wentylator, a ten z kolei wymusza stały obieg powietrza w danym pomieszczeniu – to dzięki niemu strumień ciepłego powietrza można rozprowadzić równomiernie, zarówno na całej jego powierzchni, jak i w wybranych jego punktach, czyli np. we wnętrzach budynków lub na otwartej przestrzeni. Warto także wiedzieć, że w zależności od ich rodzaju i celu przeznaczenia, nagrzewnice można podzielić na:

 

  • olejowe – służą do stałego lub tymczasowego ogrzewania pomieszczeń w branży rolniczej, przemysłowej oraz budowlanej, a nawet tych podczas remontu. Dostępne są w dwóch wariantach: z kominkiem odprowadzania spalin lub bez niego, a ich podstawowa moc pracy to przedział od 10 do 220 kW. Dodatkowo wyposażone są w wytrzymałe podwozie, mocne kółka transportowe, wygodny uchwyt na czas transportu, a nawet termostat regulujący temperaturę;
  • gazowe – ogrzewają powietrze w pomieszczeniach za pomocą paliwa typu gaz propan lub propan-buran. Dzięki nim można nagrzewać dolne partie pomieszczeń i tym samym ograniczyć ryzyko przegrzania ich górnych części typu strop lub dach. Spotkać je można w obiektach magazynowych, warsztatach, kościołach, halach produkcyjnych, a nawet w czasie remontów pomieszczeń budowlanych. Ich średnia moc waha się od 9 do 140 kW. Swoją dużą wydajność zawdzięczają takim elementom, jak: palink, wymiennik ciepła, elektryczny zapłon, termostat, a nawet przewody odprowadzające spaliny;
  • elektryczne – są stosowane wszędzie tam, gdzie konieczna jest obecność stałej temperatury powietrza, a jednocześnie nie można zainstalować odpowiedniej wentylacji i nie istnieje w nich zagrożenie związane z wybuchem gazu lub pożaru, czyli m.in. sklepy, biblioteki, magazyny papiernicze itp. Ich niewątpliwymi zaletami są: cicha praca, wysoka wydajność, niewielki rozmiar oraz prostota obsługi.

 

Nagrzewnice – kiedy warto?

Kiedy na dworze ciepło, a w pomieszczeniu panuje stabilna temperatura, czyli najczęściej taka, którą ustawiliśmy sobie sami, wtedy nikt z nas raczej nie pomyśli o czymś takim, jak nagrzewnica. Sytuacja komplikuje się dopiero wtedy, kiedy gwałtowna zmiana pogody (lub jej brak) zmusza nas do podjęcia odpowiednich kroków w celu poprawy jakości powietrza. A zatem: kiedy warto sięgnąć po nagrzewnice powietrza? Oto kilka możliwych scenariuszy:

 

  • ogrzewanie niewielkich pomieszczeń – borykają się z nim najczęściej mieszkańcy małych domów i starych kamienic, które np. ze względu na status zabytku nie mogą być remontowane w każdym dowolnym momencie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej jest brak odpowiedniego urządzenia, jego zbyt mała moc, a nawet fakt, iż sprzęt co prawda jest, ale już tak stary i zużyty, że zamiast pomóc, tylko jeszcze pogarsza sprawę np. z powodu uciekającego przez nieszczelne okno ciepła. Co więcej z podobną sytuacją zmagają się (lub mogą borykać się) pracownicy urzędów, biurowców, recepcji w hotelach, restauracji, sklepów, lokali usługowych lub warsztatów np. samochodowych. W takim przypadku eksperci zalecają montaż nagrzewnicy elektrycznej, która szybko i skutecznie nagrzeje powietrze małego lokalu;
  • ogrzewanie zamkniętych i dużych pomieszczeń, czyli hal produkcyjnych i magazynowych, namiotów, hal wystawowych oraz kościołów – ich najczęstszy problem to niedogrzanie z powodu redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem bardzo dużych powierzchni. W tym celu należy zaopatrzyć się w nagrzewnice olejowe z jednoczesnym odprowadzaniem spalin, który dodatkowo zasilany jest olejem opałowym lub napędowym – w ten sposób osiągnie się podwójną korzyść: dużą wydajność i niskie koszty eksploatacji;
  • branża rolnicza – jednak nie tylko my, ludzie, potrzebujemy stałej temperatury oraz wilgotności powietrza do prawidłowego funkcjonowania organizmu – wszystkie te czynniki są ważne również w przypadku dużych hodowli roślin i zwierząt. Dlatego też po odpowiedni do tego celu sprzęt, czyli nagrzewnicę gazową, sięgają również rolnicy, hodowcy i plantatorzy. Urządzenie to nie tylko pozwala ogrzać wielką powierzchnię w maksymalnie krótkim czasie, ale w trakcie swej pracy wytwarza również parę wodną, z której mogą korzystać zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Ponadto nagrzewnice te cenione są za niskie koszty zużycia oraz dużą wydajność.

 

A zatem przy wyborze odpowiedniej nagrzewnicy decydują nie tylko moc i walory techniczno-funkcjonalne urządzenia, ale przede wszystkim jej cel przeznaczenia. Odpowiednio dobrany sprzęt oraz fachowa kalkulacja kosztów, a nawet wszystkich „za” i „przeciw” dla takiego rozwiązania, z pewnością pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji na długie lata.