Korbielów – zimowy kurort Beskidu Żywieckiego

Zima bez wątpienia jest tą porą roku, na którą z niecierpliwością czekają wszyscy amatorzy i zapaleńcy „białego szaleństwa”. Na turystycznej mapie Polski znajduje się wiele miast, pasm górskich oraz ośrodków wypoczynkowych przystosowanych do tej formy aktywności, takich jak: Szklarska Poręba, Wisła, Szczyrk, Zakopane, Białka Tatrzańska, a nawet Korbielów. Przyjrzyjmy się mu zatem nieco bliżej.

 

Korbielów – mała wieś z dużym potencjałem

Korbielów to wieś usytuowana na terenie powiatu żywieckiego (a konkretniej w odległości 19 km od Żywca), czyli w województwie śląskim. Stanowi punkt wyjścia w pasmo Beskidu Żywieckiego, którego znakiem rozpoznawczym jest góra Pilsko – jeden z głównych ośrodków narciarskich, ponieważ dysponuje on największą ilością wyciągów i tras narciarskich, a także posiada rozległą bazę żywieniowo-noclegową. Korbielów jest atrakcją turystyczną również ze względu na ogromny walor bioklimatyczny, czyli duże zespoły zieleni w lasach bukowo-jodłowych, co zapewne bardzo ucieszy amatorów wszelkich wycieczek pieszych i rowerowych.  Na koniec warto wspomnieć, że odnośnie nazwy wsi przyjmuje się dwie wersje: pierwsza mówi o tym, że swego czasu przebywał na tych terenach pewien podróżny zwany Korbiel, a potem tutaj zmarł i został pochowany przez miejscową ludność. Natomiast druga podaje, iż nazwa pochodzi od słów „w torbie łów”, które wypowiadali zbójnicy w trakcie swych połowów. Jeszcze inna – tym razem naukowo-językoznawcza – wersja nazwy „Korbielów” sugeruje jej pochodzenie od rumuńskiego słowa corbulet, czyli ‘gawron’ lub słowackiego korbiel, czyli ‘cynowy kufel’. Jednak tego, jak było naprawdę, zapewne już nigdy się nie dowiemy.

Korbielów zimą – atrakcje turystyczne

Korbielów, jak na każdą miejscowość turystyczną przystało, oferuje zarówno turystom, jak i mieszkańcom okolicznych miast wiele zimowych atrakcji. W zależności od tego, czy jesteś aktywnym lub początkującym narciarzem czyli wolisz spokojny spacer w górach bądź dolinach, masz do wyboru:

 

 1. Dla narciarzy:
 • Kolej krzesełkowa „Baba” – położona jest w dolnej części Pilska. Długość jej trasy wynosi 900 m, a między poszczególnymi stacjami – 170m. Wyposażona jest w 7 armatek śnieżnych oraz oświetlenie. W pobliżu znajdują się także: 8 wyciągów orczykowych, kilka barów, wypożyczalnia sprzętu wraz z serwisem oraz szkoła do nauki jazdy. Miejsce szczególnie polecane dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi. 
 • Wyciąg narciarski Cypisek – to z kolei krótki wyciąg linowy o trasie długości 300 m, która dodatkowo jest oświetlona nocą oraz naśnieżana. Na miejscu mieszczą się również szkoła narciarska, wypożyczalna, parking i lokale gastronomiczne. W pełni przystosowany do potrzeb początkujących narciarzy.
 • Snowpark Pilsko – jest integralną częścią trasy wyciągu nr 1 On Pilsko oraz wyciągu krzesełkowego. Ponadto mieści się tutaj również Chill Out Zone, czyli drewniany domek – przystanek na odpoczynek, nawodnienie się i dyskusje z innymi turystami Idealne miejsce dla miłośników snowboardu, czyli tych, którzy lubią w czasie jazdy wykonywać różne akrobacje i poczuć związaną z tym adrenalinę. Obiekt został wyposażony w specjalne urządzenia i przeszkody jak np. skoki z obrotami.
 • Ośrodek Narciarski Pilsko – ośrodek usytuowany u stóp Pilska (1557 m npm.) – niewątpliwie jeden z największych, gdyż posiada 23 km tras narciarskich, 2 wyciągi krzesełkowe oraz 6 wyciągów orczykowych, więc każdy bez problemu wybierze coś dla siebie. To tutaj mieści się główna baza i stacja GOPR-u no i oczywiście wiele punktów z gastronomią, a niedaleko stąd wcześniej już wspomniany Snowpark.
 • Wyciąg Narciarski Kuligówka, czyli kolejny wyciąg orczykowy. Trochę dłuższy od Cypiska, bo o długości 400 m. Obiekt jest odpowiednio oświetlony nocą i stale naśnieżany, a dodatkowo dysponuje parkingiem i bazą gastronomiczną. Kolejne miejsce dla początkujących miłośników narciarstwa.

 

 1. Dla pieszych i miłośników szlaków:
 • Sopotnia Wielka – jeden z największych wodospadów w Polsce. Posiada status pomnika przyrody ze względu na swój wyjątkowy i niepowtarzalny charakter oraz wygląd. Jego próg skalny w korycie wynosi ponad 10 m, a woda skupiona jest w wąskiej rynnie skalnej; ponadto duże zawirowania przyczyniają się do powstawania kotła najeżonego skalnymi żebrami o łącznej głębokości 5 m.
 • Jaskinia Wickowa – można do niej trafić idąc na północno-wschodnie stoki góry Romanki, a znajduje się przy Wickowym Potoku. Ma 101 m długości, a na ścianach – nacieki, czyli tzw. pola ryżowe. Jej naturalny materiał budowlany to piaskowiec magurski.
 • Stara Karczma – najstarszy i najbardziej zabytkowy element miasta Korbielów. W swej pierwotnej postaci była zajazdem dla kupców idących „miedzianym szlakiem”. Stanowiła również główny punkt gastronomiczny, handlowy oraz centrum życia towarzyskiego i sąsiedzkiego. Jej znakiem rozpoznawczym jest napis na drzwiach głoszący: „Cyś ty chłopie osaloł, Cy ty ni mosz rozumu, Karcma stoi u drogi, A ty idzies do domu” oraz dwa końskie łby tam zawieszone.
 • Szlaki turystyczne – z Korbielowa można przejść m,in, na Halę Miziową, Halę Kamińskiego, szczyt Pilska (1557 m npm.), Madralową, Przełęcz Jałowiecką, Markowe Szczawiny, a nawet Romiankę (1366 m npm.) i Rysiankę (1230 m npm.) oraz wiele innych ciekawych tras.
 • Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów - należą również do niego kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Korbielowie Górnym oraz ta sama drewniana w Korbielowie Dolnym. We wnętrzu kościoła natomiast znajduje się obraz Matki Boskiej (namalowany w 1691 roku), któremu przypisuje się cudowne ocalenie podczas I wojny światowej. Parafia ta jest bardzo młoda pod względem historii, ponieważ powstała dopiero w 1993 roku.

 

A zatem Korbielów to miejscowość, którą z całą pewnością można określić mianem zimowej perełki Beskidu Żywieckiego. Bez wątpienia każdy z nas znajdzie tutaj coś dla siebie i wróci do domu nie tylko zdrowo zmęczonym po zimowych szaleństwach, ale także z głową pełną wspomnień, a może nawet i pomysłów na następny wyjazd w nie mniej urokliwe miejsce.