Gdy dziecko boi się ciemności - oświetlenie pokoju dziecięcego

Twoje dziecko nagle zaczęło bać się ciemności, a Ty nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? A może szukasz odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecięcego, ale sam jesteś w tym temacie, jak dziecko we mgle? Jeśli tak, przekonaj się zatem, na czym to wszystko polega i podejmij właściwą decyzję już dziś.

 

Gdy dziecko boi się ciemności…

Lęk przed ciemnością to dziś jeden z najpopularniejszych lęków dziecięcych, jakie zna dzisiejsza psychologia. Zaliczany jest do tzw. lęków naturalnych, czyli takich, który z czasem powinien sam odejść i ustąpić miejsca odwadze. Co więcej, pojawia się on samoistnie, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata, aczkolwiek wiek to kwestia umowna, ponieważ każde dziecko jest inne. Niemniej warto wiedzieć, że lęk przed ciemnością u dziecka dotyczy przede wszystkim jego sfery emocjonalnej i dlatego nie da się racjonalnie wytłumaczyć tego zjawiska. Jeśli zatem któregoś dnia nagle zauważysz, że Twoje dziecko:

 

  • nie chce przebywać w ciemnych pomieszczeniach,
  • prosi, aby nie gasić na noc światła w pokoju,
  • chce obecności dorosłego aż do momentu zaśnięcia,
  • obudzone w środku nocy płacze i woła rodziców,
  • unika spania lub w miarę swych możliwości opóźnia tę czynność, jak tylko się da,

 

wówczas oznacza to tylko jedno: ten etap rozwoju dziecka właśnie nadszedł i trzeba podjąć odpowiednie kroki możliwie jak najszybciej, aby w przyszłości nie doprowadzić – już w dorosłym życiu – do nyktofobii, czyli fobii przed ciemnością. Pojawia się zatem ważne pytanie: jak sobie poradzić z lękiem przed ciemnością u dziecka? Przede wszystkim trzeba  poważnie podejść do tematu i nie krytykować dziecka ani nie wyśmiewać się z jego obaw. Fakt ten trzeba zaakceptować, wspierać dziecko poprzez oswajanie półmroku, kojarzenie ciemności jako coś przyjemnego i zaoszczędzenie mu przykrych wydarzeń, jakie mogą pojawić się w ciągu dnia, a nawet skorzystać z bajek terapeutycznych. I pamiętaj: lęk sam w sobie to nic złego, pod warunkiem jednak, że nauczysz dziecko odpowiednio go kontrolować.

 

Oświetlenie do pokoju dziecięcego

Jednak niezależnie od tego, na jakie wpadniesz rozwiązanie – samodzielnie lub z pomocą innych mam (w końcu co dwie głowy to nie jedna) – i metodę działania przyjmiesz, warto również zadbać o odpowiednią atmosferę w pokoju malucha. A zatem: jakie wybrać lampy do pokoju dziecięcego? Oto kilka pomysłów:

 

  1. teatrzyk cieni – pokój dziecięcy powinien zostać oświetlony jedną lampką tak, aby na ścianie przy łóżku powstał cień. Następnie trzeba wziąć papier i nożyczki – kartkę mocno pognieść i wyciąć w niej otwory, przez które można włożyć palce. Na końcu powinien powstać teatrzyk cieni z powtorkiem w roli głównej, którego dziecko boi się najbardziej i oczywiście udowodnić przez to, że nie ma się czego bać.
  2. bajka przy nocnej lampce – należy czytać dziecku na głos (a ten musi być jednostajny, bez zbytniego wczuwania się w role bohaterów) bajkę jedynie przy zapalonej nocnej lampce stojącej na stoliku przy łóżku – główne światło powinno być już wtedy zgaszone. Co więcej, powinna ona kształtem przypominać znane postacie z bajek np. myszka Mickey czy Kaczor Donald albo te, o których dziecko lubi słuchać najbardziej lub cieszą się ogromną popularnością jak choćby Elza z „Krainy Lodu”. 
  3. światło z korytarza – światło w pokoju powinno zostać wyłączone, ale drzwi powinny zostać uchylone z widocznym pasmem światła, jakie daje lampa w korytarzu. Dzięki temu dziecko czuje się bezpieczne i wyrabia w sobie nawyk gaszenia lampki nocnej przed zaśnięciem.
  4. magiczna moc kolorów – kolory same w sobie dobrze wpływają na samopoczucie i kształtują dziecięcą psychikę, szczególnie barwy ciepłe i łagodne jak np. delikatne żółcie lub beże, aczkolwiek przedszkolaki nie pogardzą także fioletem, błękitem czy zielenią. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z kolorami, które w finalnym efekcie mogą przytłaczać pokój, a nie uspokajać w chwili, gdy dziecko zacznie się bać. Ponadto można kupić lampę typu plafony, którą montuje się bezpośrednio przy suficie i tym samym zapewnia pełne bezpieczeństwo na czas zabawy. Dobrze sprawdzą się również lamy bądź lampki w kształcie zabawki, roślinki lub zwierzątka.

Ponadto przy wyborze lampy do pokoju dziecięcego należy pamiętać również o funkcjonalności. Powinny one być jasne, a światło w nich równomiernie rozproszone, czyli wynosić około 300 luksów z systemem LED lub OLED, ponieważ są przyjemne dla oczu i nie nagrzewają się. Równie ważny jest w nich współczynnik CRI>80, który pozwala na odwzorowanie barw. Ponadto warto również pamiętać o dekoracyjnym charakterze lamp – np. girlandy świetlne.

 

Powyższe argumenty jednoznacznie udowadniają, że dobrze dobrane oświetlenie do pokoju dziecięcego jest równie ważne jak sam proces oswajania dziecka z ciemnością, a może nawet o wiele ważniejsze. Wszystko bowiem zależy od rodzaju lęku, jego bezpośrednich, prawdopodobnych przyczyn oraz sposobów radzenia sobie z nim, zarówno przez dziecko, jak i rodziców. Niemniej warto stawić temu problemowi czoło, aby w niedalekiej przyszłości, już jako dorosły, mógł w pełni odważnie iść przez świat i swoje życie.